Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Zničení islámského státu ISIL teď hned? Na co se čeká?

6. 06. 2016 10:39:54
Za chvíli to budou tři roky od vyhlášení a oficiálního vzniku Islámského státu (ISIL). Již od začátku bylo jasné o co jde a jaké má toto samozvané uskupení cíle. A reakce našeho rádoby civilizovaného světa?

Já to nedokážu pochopit. Od začátku páchá toto uskupení genocidu na civilním obyvatelstvu a celý svět se na to dívá. Pohled do historie mi připomíná pozvolný a poté agresivní nástup nacismu v Německu a Itálii. A co tehdy dělal celý svět? Díval se jak nacismus graduje, politikařilo se, uzavíraly pakty o neútočení a podobné nesmysly, které následně stejně padaly. Nakonec to stálo téměř sto milionů životů. To byla daň za nečinnost celého světa.

A dnes? Všichni se díváme na zabíjení a zotročování a opět se téměř nic neděje. Až se v budoucnu bude v dějepisu učit o vzestupu islámského státu (záměrně malá písmena), o důsledcích a počtu přímých a nepřímých obětích, může naše generace vznést otázku, proč jsme to nezastavili? Proč jsme to nechali dojít tak daleko? Nám nevadí jaká zvěrstva se páchají? Nás se to netýká? Necháme lidi v dotčených lokalitách, ať se s tím vypořádají?

My jako Češi a stejně tak i Poláci, máme s podobným problémem osobní zkušenost. Po Mnichovu se celý svět díval jak nás i Polsko nacisté obsazují a neudělal pro nás nikdo nic. Všichni ostatní si říkali, stejně jako dnes, nás to nepálí, na nás nezaútočí atd. A jak to bylo dál víme všichni.

Ona i politika je, stejně jako v životě, o správném rozhodnutí ve správnou chvíli. Ale dnešní politické moci asi nejde o lidi, protože jinak si to nelze vysvětlit. Ani nechci připustit hrůznou myšlenku, že se nějakým způsobem dostanou bojovníci IS třeba do Prahy, nebo Brna nebo Ostravy (ať nikoho nezvýhodňuji), tam vyhlásí chálífát nebo jak se to má jmenovat, a začnou vraždit, znásilńovat, brát do otroctví apod. A okolní státy a potažmo celý svět se na to bude dívat a čekat co my s tím tady uděláme. A konat budou až při ohrožení svých hranic, životů, žen či dětí.

Demokratický svět pokrytecky kouká, politici asi čekají, že by je IS angažovalo jako své spojence nebo si to jinak nedovedu vysvětlit.

Při jednotě celého světa s bojem proti násilí, by nemohlo žádné takové uskupení ani vystrčit hlavičku. Jenže. Chybí jednota a snaha. O ekonomickém zákulisí a prospěchu přeci nesmí být řeč, člověk a jeho život by měl být hodnotově výš než prachy. A nebo už ne? To by bylo smutné.

Jsem zastáncem míru a mírového řešení, někdy či s někým to ale úplně nejde. Ptám se, kde je a co dělá OSN? Pokud nic, tak je nadbytečné. Co dělají naši politici, stejně jako ti v EU? Rusko se snaží, ale my je za to kritizujeme, že nedodržují linie či co. Zkušenosti s liniemi a demarkačními čárami máme v Čechách z druhé světové. Zbytečně to stálo dost životů.

Závěrem chci říci, že zastavení IS v počátku by nepřineslo žádnou migraci a uprchlickou krizi, které nyní čelíme. Stejně tak i zastavení rozvratu ostatních zemí blízkého východu je více než nutné, protože znamená další uprchlíky. Ale to se musí chtít nerozvracet, ale stabilizovat a tvořit. V tom je poslání člověka.

Problém vidím ve zbytečné nejednotnosti nás lidí, v chamtivosti, které nás politické elity učí a především v nevšímavosti a nezájmu nás občanů, díky kterému se s námi manipuluje. Ale já za sebe, děkuji nechci.

Vy ano?

Omlouvám se za "nediskuzi", není potřeba diskutovat, je třeba přemýšlet a jednat o naší budoucnosti.

Autor: Leontýn Diblík | pondělí 6.6.2016 10:39 | karma článku: 37.88 | přečteno: 2610x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Pavel Ďuran

Kritérium budiž rohlík!

Tak jsem před časem taky vyrazil mezi lidi... nikoli na Václavák na demonstraci Česko proti bídě, ale na oslavu Mezinárodního dne žen do kulturáku vsi, ve které žiju.

23.3.2023 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Aleš Merta

Furt, že máme šetřit, ale tady se vyhazuje z oken

Snižte si pokojovou teplotu, oblečte si dva svetry, natáhněte si kulicha a podívejte se, jestli nesvítíte někde zbytečně.

23.3.2023 v 7:01 | Karma článku: 26.04 | Přečteno: 672 | Diskuse

Antonín Ševčik

BOJ O ZEMSKÉ SYMBOLY ČECH, MORAVY, SLEZSKA

České a Slezské symboly ponechávám stranou neboť k těm by se měli vyjadřovat hlavně čeští, slezští patrioté a vlastenci.

22.3.2023 v 21:42 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 193 |

Lubomír Stejskal

Jordánci se pomstili

V reakci na to, že člen izraelské vlády Becalel Smotrič hovořil 19. března v Paříži na soukromé (!) vzpomínkové akci u řečnického pultu, který organizátoři opatřili izraelskou vlajku, na níž byla místo hvězdy mapa.

22.3.2023 v 20:35 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 216 | Diskuse

Jan Ziegler

Putinovci unášejí, bijí, mučí a znásilňují ukrajinské děti

Nynější Rusko se dostalo na úroveň nacistického Německa a islámského státu. Tyto režimy rovněž unášely děti, které pak násilím nutily k převýchově v zájmu svých ideologií. Kreml dělá to samé.

22.3.2023 v 10:19 | Karma článku: 23.52 | Přečteno: 459 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1199

Osobitý s vlastním názorem, mírným přehledem a občas nadhledem. S myšlenkou něco dělat, nejen psát.. Aktivista proti TTIP a Novému světovému řádu.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...