Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Kdo má zájem na zvýšení tarifů u elektřiny?

1. 03. 2016 15:47:13
Pokud se podíváte na ceny akcií nejen společnosti ČEZ, ale i na jiné akciovky podnikající v energetice, bude vám jasno téměř okamžitě. A současně si musíme uvědomit, jak silné je lobby skupiny, která usiluje o zvýšení svých zisků

Nakupovat nebo prodávat akcie společnosti ČEZ například v roce 2007, při ceně 1400 Kč za akcii, je samozřejmě jiné, než současná cena 419 Kč za akcii. Ve velkém v té době získávalo akcie této společnosti (jako opce) její vedení a to za velmi výhodné ceny. V době růstu cen akcií tak na těchto transakcích vydělávali stovky milionů korun. Současně si ale část ponechávali jako zdroje budoucích příjmů z dividend i dalšího většího výdělku při prodeji.

Co se však nestalo. Ceny komodit klesají a stejně tak i ceny akcií energetických společností. kdo neprodal, pláče nad ušlým možným ziskem, kdo nakoupil, pláče trojnásobně.

A opět jsem u jádra věci, kdo tedy akcie ČEZ vlastní nyní. Stát 69,78 %, ostatní právnické osoby 22,81%, a fyzické osoby 6,69%. Stát na svém zisku až tolik nelpí, je zde skupina vlastnící cca 30% akcií, které jde pochopitelně jak o zisk, tak o zhodnocení svých investic. V čísle ostatních právnických osob je skupina 37 investorů, kteří vlastní od roku 2009 údajně 9%. nikdo neví, kdo za touto skupinou stojí. Lobbisté? Politici? Naši "šikovní miliardáři"? Bývalí manažeři ČEZ? Agrofert? (ten uvádím jen pro milovníky konspirací) Mafie? Nebo všichni dohromady podle verše z filmu Limonádový Joe, "padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina".

Dalším aspektem je snížení zisků společnosti ČEZ, za rok 2015 se předpokládá čistý zisk 27 miliard korun. Pro nás jako veřejnost, je to dobrá zpráva v tom smyslu, pokud je potřeba investovat do rozvodné sítě, tímto argumentem energetické společnosti operují jako důvodem pro zvýšení tarifů za elektřinu, není nutné nic měnit a do sítí investovat zisk. To z pohledu veřejnosti. Z pohledu majitelů akcií, už to tak veselé není. Tady bych argumentoval zákonem tržního hospodářství, kdy zisk není nikdy zaručen. Ale...

Je zde vidět silné lobby energetických skupin, zvrátit současný stav bez ohledu na vývoj celosvětových cen energií, tedy jít pro svůj zisk až do vysokých politických i vládních lavic. Vláda zatím řekla jednoznačné NE zvýšení, ale pokud na něj přistoupí, je silná korupce i v této vládní koalici. Potichoučku, polehoučku tu nějaký poslanec či ministr za KDU nebo ČSSD (nějak tuším vítr odtud), prohlásí, že nějaké navýšení by mohlo být, i malé.........Sakra proč nám to nevadí? Nebo vadí????

Ještě dodatek k ceně akcií, myslím, že je vhodná doba, kdy by měl stát získat zpět co nejvíce akcií ve státních firmách, pro nás občany i pro budoucnost státních firem. Státní (polostátní) firma působící v oblasti základních potřeb společnosti jakou energetika je, by neměla mít žádný zisk a ceny služeb pro občany za režijní ceny. Stejně jako vodárny. O těch až příště v děsivém popisu, jak se společnost Veolia podílí ve světě na porušování lidských práv a zahraniční média o tom informují, ta naše taktně mlčí. (co kdybychom chtěli znárodnit vodohospodářství, jak se to již děje jinde v Evropě i Americe).

P.S. Možná je to jenom můj pohled, ale proč stále volíme politiky, kteří pro náš lepší život nic nedělají, hledáme mesiáše či spasitele (kobliha na mě nevyšla, volil jsem za perník, věřil jsem ve změnu). A je to pořád stejné, snad i horší. Lid by si měl vládnout sám, jít za svými zájmy, díky naší historii víme jak se to nedělá. Ani si to neuvědomujeme, ale chod státu a způsob našeho života ovládá pár lidí a jejich zájmy, dostáváme se pomalu do otroctví. Finančního. Spočítejte zkusmo, kolik procent ze svého příjmu odevzdáváme na daních a poplatcích. Zbrojím proti církvi, ale ta si brala stejně jako šlechta jen desátek z výdělku, při zvýšení odvodů vznikaly nepokoje, to byl starověk a středověk. Prý hrozná doba :-)

Konec lelkování a zpět ke strojům.

Hezký den

L.D.

Autor: Leontýn Diblík | úterý 1.3.2016 15:47 | karma článku: 30.56 | přečteno: 1000x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Tvá odvaha tě přivede až k Bohu, zaznělo z hůry

Nebyl jsem nikým, přesto jsem byl a toto téma je tak veliké jako lidstvo samo. Proto doufám, že bude pochopeno co největším počtem lidí.

23.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Na chodbě bytovky neřvěte sprosťárny

Nepochybuji, že taky máte nějaký svůj malý, neškodný rituál, který činí váš všední den zářivějším. Někdo přijde domů z práce, svalí se do křesla...

23.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 304 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 319 | Diskuse

Milan Šupa

O strážných andělech a o vražednosti duchovní nevědomosti

V povědomí lidí je zažito, že každý z nás má svého strážného anděla, který nás chrání a pomáhá nám. Tento názor je v něčem správný a v něčem nesprávný. Správný je v tom, že každý má opravdu svého pomocníka, nebo vůdce.

22.3.2023 v 16:19 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 127 | Diskuse

Jiří Herblich

Vztah mezi západem a východem je na bodě mrazu, kdy přijde mír?

Kdo si myslí, že válka je daleko, mýlí se. Válka může přijít kdykoliv, jen vědomý člověk tohle vidí a cítí.

22.3.2023 v 9:37 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 268 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1199

Osobitý s vlastním názorem, mírným přehledem a občas nadhledem. S myšlenkou něco dělat, nejen psát.. Aktivista proti TTIP a Novému světovému řádu.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...