Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Státní veřejná banka? Proč ne..

15. 02. 2016 14:15:20
Myšlenka zřízení státem provozované banky pro občany i podnikatele není ničím novým. Premiér Sobotka přišel nedávno se stejným nápadem. Pro nás občany i pro stát by to mohlo mít veliký přínos, otázkou zůstává, jak to zvládnout.

Jak jsem zmínil v úvodu, vybudování veřejné státní banky může být pro Českou republiku velkým přínosem už jen z pohledu bezpečnosti svých vkladů ze strany občanů a firem. Další výhodou bude přehled státu o celkové síle ekonomiky občanů a firem. Stát jako zřizovatel, může svým občanům nabídnout službu s minimálními poplatky a tedy náklady na vedení a správu účtů, současně také nabídne hypotéky a dlouhodobé půjčky pro podnikatele za nejlepší podmínky na trhu s bankovními produkty.Toto má i zpětnou vazbu, kdy v případě nesplácených hypoték či firemních půjček, stávají se tyto nemovitosti či firmy majetkem státu a zmizí mezičlánek spekulantů s pohledávkami. Což je myslím pro zdravé právní prostředí úkolem číslo jedna.

Stejně tak může stát díky své státní bance zajistit naplnění svých nařízení v boji proti praní špinavých peněz, v boji proti financování terorismu a co je stejně důležité, mít pod dohledem firmy obchodující se zbraněmi, pro které by bylo povinností využívat služby státní banky a stát mající kontrolu, kdo kdy a jak za co zaplatil.

Dalším pozitivem státní banky může být i snížení ekonomické zátěže soukromého obchodu a služeb, díky nízkým nebo nulovým poplatkům za platby platební kartou, tyto jdou na vrub obchodníkům či poskytovatelům služby.

Nakonec i stát poskytující spotřební půjčky, může tyto lépe vymáhat i do budoucna a opět bez různých spekulantů, protože stát svého dlužícího občana nebo podnikatele dohoní ve svém systému vždy. To uvádím pro možné argumenty oponentů, že nesplacené úvěry zaplatíme opět všichni stejně jako ty z devadesátých let. Ony státní bankou poskytnuté úvěry a půjčky nebudou lichvářské a pro dlužníka likvidační.

Myšlenka státní banky také vychází z historických zkušeností, kde po krachu bankovního sektoru, platí závazky nejen stát, ale díky důsledku ekonomiky i celá společnost.

Ano, jsou i oprávněné obavy, zda stát, který nám ukazuje v České poště, Českých drahách a podobných firmách, jak je neschopný řídit bez problémů i takový rozsáhlý podnik. Může to umět, ale bez kamarádíčků a dalších na politiky napojených neschopných prominentů, kterým jde jen o vlastní zisk a na úkor nás všech si plní kapsy. Vždy je to o systému, co komu dovolí. Ten dnešní přeje neschopným ve státní správě i firmách. Neschopných pro vedení, ale schopných všeho pro vlastní obohacení. A takovým je potřeba utnout jejich přisátá chapadla. Jde o finance nás všech, pokud si to uvědomujete.....

Autor: Leontýn Diblík | pondělí 15.2.2016 14:15 | karma článku: 14.26 | přečteno: 487x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Buď inflace, nebo banky

Podle posledních dat se důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu výrazně zhoršila. Uvedl to německý hospodářský institut ZEW.

22.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 43.01 | Přečteno: 8327 | Diskuse

Josef Barta

Jak zastavit postupující bídu občanů

Roztočená spirála inflace, zdražování, výhrůžky vlády na zvyšování daní a další její kroky, které jdou proti potřebám občanů, kteří je volili - to je současná realita. Pracující chudnou, politici a úředníci bohatnou.

21.3.2023 v 17:41 | Karma článku: 28.50 | Přečteno: 954 | Diskuse

Milan Smutný

Nekonečně drahý bůček v solárním balení

Když řezníci za komunistů prodávali nedostatkové druhy masa, zákazník si k nim musel přikoupit i bůček. Dnes je tento tzv. vázaný prodej zakázaný, ale v zelené politice EU se nám vrátil – ovšem s miliardovými účty pro občany.

21.3.2023 v 15:27 | Karma článku: 29.52 | Přečteno: 576 | Diskuse

Eva Hauserová

Jak to chodí v tyrkysových firmách

Občas jsem slyšela někoho mluvit o tyrkysových firmách, ale měla jsem jen mlhavou představu, oč běží. Konečně jsem objevila knihu, která to důkladně objasňuje - Budoucnost organizací od Frederica Lalouxe.

20.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 540 | Diskuse

David Kunc

co nového přinesl v ekonomice 12. týden

Proč padla SVB? Mají státy dost peněz na záchranu všech bank? Zvedla by ČNB sazby? Za jakých podmínek?

20.3.2023 v 0:58 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 75 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1199

Osobitý s vlastním názorem, mírným přehledem a občas nadhledem. S myšlenkou něco dělat, nejen psát.. Aktivista proti TTIP a Novému světovému řádu.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...