Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Kdo slíbí dluhovou amnestii vyhraje volby

30. 09. 2015 11:28:21
Prohlásil můj dlouholetý kamarád Pepa při našem posledním setkání. Pepa je bodrý podsaditý svérázný chlapík a co především, jeho myšlenky mají základy ve zdravém selském rozumu. No počkej, říkám, to chceš vyvolat občanskou válku?

Vyhlášení dluhové amnestie může být reálné, v historii se odpouštělo dlužníkům každých sedm let, USA má něco podobného pro fyzické osoby každých osm let, odvětil Pepa.

Tak jsme se pustili do diskuze jak by bylo možné dát této myšlence reálnou podobu v České republice.

Začneme u legislativy. Viníkem neschopnosti fyzických osob splácet své dluhy je především stát, který legislativou povolil obří kšeft s dluhy, kde z nezaplacených 90 Kč poplatku v nemocnici je konečný dluh 12 tisíc, nebo z opominuté parkovačky od městské policie v hodnotě 500 Kč je konečný dluh 8000 Kč. V demokratické zemi, která je součástí Evropské unie něco šíleného. Ale zpět k myšlence základní.

Dluhová amnestie se samozřejmě dotkne spousty věřitelů, kteří mají základní pohledávky v určité výši, tyto se dají odečíst od daňového základu nebo přímo od výsledné daně z příjmu, samozřejmě v poměrné výši a ceně na trhu s pohledávkami, běžně je to cca 30%, ale stát může být i velkorysý a zvýší procenta.

Svým způsobem se tento krok dotkne všech ostatních občanů, ale kdo volí politiky, kteří tuto legislativu navrhli a schválili? Pomyslné máslo na hlavě máme všichni.

Dále jsou zde spousty advokátů a advokátních kanceláří, tyto provedly nějaký úkon, oslovení dlužníka dopisem atd. Opět kompenzace v pravdivé podobě reálného výkonu, opět v poměru cca 30% z účtovaného výkonu.

Nyní předposlední článek a tím je výše odměny exekutora. Exekutor je pověřený výkonem, státní správy, tedy vyjednávání o kompenzaci odměny za výkon je opět na státní správě, v reálných nákladech a následné možnosti odečtů.

Posledním článkem je souběžná amnestie na úroky nebo penále z daných pohledávek plynoucí, opět volíme odpočet s ohledem na reálný úrok ČNB a poměrnou kompenzaci jako viz výše.

Na závěr se vrátím k Pepovi a jeho vysvětlení proč je dluhová amnestie důležitá pro ekonomiku České republiky. Dluhové zatížení obyvatel postihuje možnou reálnou spotřebu jejich domácnosti, pokud ještě nějakou mají, současně dluhy brání legislativě v podnikání jako OSVČ, díky nemožnosti bankovního účtu, stejně jako brání stát se společníkem společnosti s.r.o, díky svému dluhovému zatížení.

Je to návrh svým způsobem bolestného kroku pro nás všechny, ale ekonomice České republiky se tento krok několikanásobně vrátí na veškerých daních a odvodech a současně i na pozitivní náladě ve společnosti, díky nápravě a návratu ke spravedlivé legislativě, která je pro demokratický stát v 21.století důležitá.

Tak která politická strana nebo hnutí ukončí novodobý hon na čarodějnice a ukončí obchod s bídou?

Ještě citát na závěr, "v zemi kde je největší nespravedlnost a hlad, teče při revoluci nejvíce krve"

Autor: Leontýn Diblík | středa 30.9.2015 11:28 | karma článku: 16.45 | přečteno: 1006x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Rajchlova pochybná minulost, paktoval se i s Berbrem

Právník Jindřich Rajchl se vrhl na politiku, rozhodl se jít vládě po krku a založil hnutí PRO. Z dřívějších dob jej však provází řada hříchů včetně nepřátelského převzetí a de facto likvidace tenisového klubu Tesla Karlín.

23.3.2023 v 12:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Ďuran

Kritérium budiž rohlík!

Tak jsem před časem taky vyrazil mezi lidi... nikoli na Václavák na demonstraci Česko proti bídě, ale na oslavu Mezinárodního dne žen do kulturáku vsi, ve které žiju.

23.3.2023 v 10:56 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 202 | Diskuse

Aleš Merta

Furt, že máme šetřit, ale tady se vyhazuje z oken

Snižte si pokojovou teplotu, oblečte si dva svetry, natáhněte si kulicha a podívejte se, jestli nesvítíte někde zbytečně.

23.3.2023 v 7:01 | Karma článku: 27.84 | Přečteno: 846 | Diskuse

Antonín Ševčik

BOJ O ZEMSKÉ SYMBOLY ČECH, MORAVY, SLEZSKA

České a Slezské symboly ponechávám stranou neboť k těm by se měli vyjadřovat hlavně čeští, slezští patrioté a vlastenci.

22.3.2023 v 21:42 | Karma článku: 11.75 | Přečteno: 207 |

Lubomír Stejskal

Jordánci se pomstili

V reakci na to, že člen izraelské vlády Becalel Smotrič hovořil 19. března v Paříži na soukromé (!) vzpomínkové akci u řečnického pultu, který organizátoři opatřili izraelskou vlajku, na níž byla místo hvězdy mapa.

22.3.2023 v 20:35 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 236 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1199

Osobitý s vlastním názorem, mírným přehledem a občas nadhledem. S myšlenkou něco dělat, nejen psát.. Aktivista proti TTIP a Novému světovému řádu.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...